up

Podatek Jednolity a podatek liniowy 19 % PIT a może podatek obrotowy

Podatek jednolity do kosza

 

Dziś tj. 21.12.2016 rząd, po analizie ekonomicznej wycofał się z nowej formy podatku, która to miała zrewolucjonizować system danin. Dziś rano wiceminister Mateusz Morawiecki oświadczył, że Państwo Polskie kończy prace związane z tematem podatku jednolitego. Jak mogliśmy się dowiedzieć z wypowiedzi wiceministra, głównym powodem zmiany decyzji było zachowanie interesu osób prowadzących własne przedsiębiorstwa ponieważ to na nich spoczywałby główny ciężar nowego rewolucyjnego obciążenia.

 

W moim przekonaniu jest to dobra decyzja, ponieważ wielu przedsiębiorców w obecnym czasie z niepokojem spoglądało w nową przyszłość podatkową która miała obowiązywać od 01.01.2018 a która to rysowała się do dnia dzisiejszego w sposób zwiększonych obciążeń podatkowych pod przykryciem ułatwień związanych z podatkiem jednolitym. W moim przekonaniu nie można porównywać aktywności zawodowej jaka jest prowadzona za pomocą form umowy o pracę z inną aktywnością zawodową to jest z prowadzeniem jednoosobowej działalności gospodarczej bądź innej formy zawodowej co do której znajduje zastosowanie podatek dochodowy od osób fizycznych.

 

Wielu przedsiębiorców, mając na uwadze obecny system podatkowy, stara się legalnie i zgodnie z prawem zmniejszać własne obciążenia danin budżetowych po przez optymalizację podatkową. Uważam, że jest to słuszne podejście przede wszystkim dlatego bo jest to zgodne z prawem a prawo skoro daje taką możliwość to należy z tej furtki korzystać.

 

O podatku jednolitym, zaledwie parę tygodni temu tj. 01.12.2016  pisałem tak:

 

W obecnym czasie tj. końcówce 2016 roku, wiele się słyszy o nowych, rewolucyjnych zmianach w systemie podatkowym. Zmiany w szczególności miałyby dotknąć podatek od towarów i usług (jednolity plik kontrolny -JPK) jak również podatków dochodowych (podatek jednolity). Na temat jednolitego pliku kontrolnego pisałem w osobnym artykule wobec czego zainteresowanych tam odsyłam i zachęcam do przeczytania.

Co to jest Podatek Jednolity ?

Doradca podatkowy wyjaśnia, że podatek jednolity w swej istocie ma na celu połączenie obciążeń PIT, ZUS oraz NFZ. Podatek jednolity będzie występować w 4-5 stawkach jednolitego obciążenia. Stawki będą się wahać od 19,5 % do ok 40 %. Z pewnością to przedsiębiorcy najbardziej, odczują regulacje dotyczące podatku jednolitego natomiast będzie on bardziej chronił osoby mniej zamożne. Fakt wprowadzenia w życie podatku jednolitego, spowoduje likwidację podatku liniowego czego efektem dla osób prowadzących działalność gospodarczą a których zarobki są znaczne, będzie wyższe obciążenia podatkowe. Nowa danina określona jako podatek jednolity zacznie obowiązywać od 01.01.2018 roku. Wówczas Twój zespół księgowy zacznie naliczać zobowiązania podatkowe zgodnie z nowymi zasadami.
Jednak do całkowitej oceny podatku jednolitego należałoby się wstrzymać do momentu wejścia w życie ustawy.

A co z podatkiem CIT ?

W obecnym czasie, rząd zastanawia się nad wprowadzeniem podatku obrotowego. Takie informacje można było usłyszeć podczas wywiadu przeprowadzonego z ministrem Henrykiem Kowalczykiem, przewodniczącym Stałego Komitetu Rady Ministrów, którego prace związane są z jednolitym podatkiem.

Formularz kontaktowy

Adres

Kancelaria Podatkowa s. c.
Alina i Michał Łopuszniak

ul. Mielecka 8/2

Wrocław 53-402

Polska

tel/fax. (+48) 71 324-90-03

tel. kom. (+48) 600-508-535

tel. kom. (+48) 606-531-194

email

Odwiedź nas na Facebooku  Odwiedź nas na Twetterze